Ez az iskolahét csütörtökkel indult. Ausztriában később kezdődik a téli szünet, mint otthon (még december 23 is tanítási nap volt), de később is van vége. Hatodikán egyébként is Háromkirályok volt, ami itt munkaszüneti nap.
Osztottam ki dolgozatokat és állítottam ki értesítőket (Frühwarnung) azoknak, akik bukásra állnak. A vonatkozó törvény szerint a szülőket még értesíteni kell, ha a gyerek elégtelenre áll. Mást nem mond a jogszabály, de a kollégák között elterjedt az a nézet, hogy ha az ember nem állít ki értesítőt és úgy buktat, akkor az formai hibának számít, és ha esetleg a diák fellebbezne az elégtelen ellen az iskolaszéknél (Landesschulrat), akkor helyt adnának a keresetének, és tovább kellene engedni. Utánanéztem az interneten, és egy másik jogszabályban azt találtam, hogy ez nem igaz. Az értesítőnek csak információs jellege van, ha elmarad, akkor is lehet buktatni:
http://www.ris.bka.gv.at/JudikaturEntscheidung.wxe?Abfrage=Vwgh&Dokumentnummer=JWR_1999100240_19991220X01
A felső-ausztriai iskolaszék oldalán példát is hoznak egy elutasított fellebbezésre:
https://www.lsr-ooe.gv.at/schulrecht/judikatur-zum-schulrecht/schulunterrichtsgesetz.html
Én azért mindenesetre kiállítottam az értesítőket, mert az igazgatók kérték, hogy éjünk ezzel a lehetőséggel. Egyébként nem tart sokból, mert csak párat kell kattintani Sokrates nevű adminisztrációs rendszerben, és a rendszer megcsinálja pdf-ben, úgyhogy már csak ki kell nyomtatni és alá kell írni.
Az Aufbaulehrgangon is adtam ki ilyen értesítőket, de mivel ott már mindenki elmúlt 18, az értesítők nem a szülőkenk, hanem nekik maguknak voltak címezve. Aláírták aztán rögtön vissza is adták. A Frühwarnung egyébként így néz ki:
Frühwarnung, első oldal
Frühwarnung, második oldal
A második oldalt a szülőnek (vagy ha már nagykorú, akkor a diáknak) kell aláírnia. Ezt azután vissza kell juttatni a tanárnak.